top of page
Asset 2.png
nordplus-logo-png.png
Asset 1.png

Projekta nosaukums: Circular Economy NPJR-2024/10159

Projekta īstenošanas periods: no 2024.gada 1.septembra līdz 2026.gada 31.septembrim

   Projekta mērķis ir veicināt skolēnu izpratni par aprites ekonomikas konceptu – ilgtspējīgu ražošanas un patēriņa modeli, kas ietver dalīšanos, atkārtotu izmantošanu, pārstrādi un resursu efektīvu pārvaldību.

Projekta laikā skolēni vecumā no 15 līdz 19 gadiem piedalīsies dažādās aktivitātēs, tostarp apmeklēs universitātes, zinātnes centrus, pārstrādes uzņēmumus un ekoloģiskās saimniecības, kā arī piedalīsies darbnīcās un āra semināros. Projekta ietvaros tiks veikti pētījumi, aptaujas un rezultātu analīze, kas tiks prezentēta skolu mājaslapās, plakātos un citos medijos. Šīs aktivitātes ne tikai veicinās skolēnu zināšanas par ilgtspējīgu attīstību, bet arī iedvesmos citus skolēnus pievērsties atkritumu samazināšanai.

   Projekts integrēs aprites ekonomikas tēmu dažādos mācību priekšmetos, piemēram, bioloģijā, ķīmijā, fizikā, ekonomikā, mākslā un angļu valodā. Tas palīdzēs skolēniem apskatīt problēmu no dažādiem aspektiem un attīstīt praktiskas prasmes ilgtspējīgai rīcībai.

   Šis projekts ir nozīmīgs solis Baltijas valstu jauniešu ekoloģiskās apziņas veidošanā un starptautiskās sadarbības stiprināšanā. 

Projekta partneri: 

Seduva Gymnasium (Lietuva)

Lasnamäe Gümnaasium (Igaunija)

08.04.2025.

Baltijas valstu skolēni satiekas Rīgā, lai kopīgi mācītos par aprites ekonomiku

Aizvadītajā nedēļā no 31.marta līdz 4.aprīlim, Nordplus projekta ietvaros, Latvija kļuva par tikšanās vietu dalībniekiem no visām trim Baltijas valstīm – Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Projekta nedēļa bija veltīta aprites ekonomikas izzināšanai un pieredzes apmaiņai starp skolēniem, skolotājiem un nozares ekspertiem. Pirmdien uzņēmuši viesus, iepazīstinājām tos ar mūsu skolu – ēku, mācību vidi un ikdienas paradumiem. Vēlāk devāmies pastaigā pa Āgenskalna apkaimi un apmeklējām Āgenskalna tirgu. Lai gan tas tajā dienā bija slēgts tīrīšanas dēļ, viesiem bija iespēja iepazīties ar tirgus nozīmi un tā vēsturisko lomu vietējā kopienā. Otrdien katra valsts prezentēja, kā aprites ekonomikas principi tiek ieviesti skolās un sabiedrībā. Prezentācijas izraisīja aizraujošas diskusijas un ideju apmaiņu. Dienas turpinājumā skolēni piedalījās komandu spēlē, nostiprinot iegūtās zināšanas, bet noslēgumā klausījās iedvesmojošu lekciju no “Zero Waste Latvija” pārstāves, kura dalījās praktiskos ilgtspējas padomos. Trešdien devāmies ekskursijā uz “Eko Getliņi” – vienu no modernākajiem atkritumu apsaimniekošanas poligoniem Baltijā. Uzzinājām, kā tiek šķiroti un pārstrādāti atkritumi, kā arī kādas tehnoloģijas tiek izmantotas vides ietekmes mazināšanai. Ekskursijas noslēgumā apmeklējām arī modernās siltumnīcas. Ceturtdien viesojāmies Latvijas depozīta sistēmas punktā, kur iepazināmies ar dzērienu iepakojumu nodošanas un pārstrādes procesu. Vēlāk baudījām pavasarīgu pastaigu pa Vecrīgu, iepazīstot tās vēsturiskos objektus un unikālo arhitektūru. Piektdien projekta noslēgumā skolēni piedalījās lekcijā par Rimi Rīgas maratona ilgtspējas iniciatīvām. Nedēļa tika noslēgta ar Kahoot viktorīnu par projekta laikā apgūto un animācijas filmas “Straume” kopīgu skatīšanos, kas simboliski apliecināja komandas darba nozīmi. Pēc diplomu pasniegšanas sekoja sirsnīgas atvadas. Šī nedēļa ne tikai padziļināja zināšanas par aprites ekonomiku, bet arī stiprināja saikni starp Baltijas valstīm. Tā iedvesmoja dalībniekus turpināt ilgtspējīgus ieradumus un kopīgi veidot zaļāku nākotni.

30.09.2024.

Baltijas valstu skolēni satiekas Šeduvā, lai kopīgi mācītos par aprites ekonomiku

23.–27. septembrī Šeduvas ģimnāzijā, Lietuvā, norisinājās Nordplus Junior klases apmaiņas projekts "Aprites ekonomika", pulcējot dalībniekus no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Nedēļas laikā dalībnieki piedalījās dažādās aktivitātēs, lai padziļinātu izpratni par aprites ekonomikas principiem un to pielietojumu.​ Pirmdiena, 23. septembris: Dalībnieki iepazinās ar Šeduvas ģimnāziju, tās mācību vidi un tradīcijām. Pēcpusdienā notika sporta aktivitātes, veicinot komandas garu un savstarpēju sadarbību.​ Otrdiena, 24. septembris: Notika ekskursija uz Viļņu, kur apmeklēts uzņēmums "Paliūtis", kas specializējas gumijas apavu ražošanā, izmantojot pārstrādātus materiālus. Dalībnieki uzzināja par ražošanas procesu un ilgtspējīgām praksēm. Pēc tam sekoja pilsētas apskate, tostarp Gediminas pils apmeklējums, piedāvājot ieskatu Viļņas kultūras mantojumā.​ Trešdiena, 25. septembris: Dalībnieki devās uz Šauļiem, kur apmeklēja uzņēmumu "Toksika", kas nodarbojas ar bīstamo atkritumu apsaimniekošanu, un Šiaulių reģionālo atkritumu apsaimniekošanas centru (ŠRATC). Šīs vizītes sniedza praktisku ieskatu atkritumu pārvaldībā un pārstrādē. Dienas noslēgumā notika ekskursija uz Kritušo Krustu kalnu, kas ir nozīmīgs kultūras un reliģiskais objekts.​ Ceturtdiena, 26. septembris: Skolā notika integrētas tehnoloģiju un mākslas nodarbības, kurās dalībnieki praktiski pielietoja aprites ekonomikas principus, radot jaunus produktus no otrreizējiem materiāliem. Pēcpusdienā tika atzīmēta Eiropas Valodu diena, veicinot kultūru daudzveidības izpratni.​ Piektdiena, 27. septembris: Dalībnieki prezentēja nedēļas laikā gūtās atziņas un izstrādātos projektus, atspoguļojot apgūtās zināšanas par aprites ekonomiku. Noslēgumā notika refleksija par piedzīvoto un iegūtajām prasmēm, stiprinot Baltijas valstu sadarbību ilgtspējīgas nākotnes veidošanā.​ Šī mobilitātes nedēļa ne tikai padziļināja dalībnieku izpratni par aprites ekonomiku, bet arī veicināja starpkultūru dialogu un sadarbību starp Baltijas valstu jauniešiem, iedvesmojot kopīgi strādāt pie zaļākas un ilgtspējīgākas nākotnes.

Profesionālā vidusskola "Victoria"
Daugavgrīvas iela 8, Rīga, LV-1048
victoria@riseba.lv
T. +371 67 807 009

  • Instagram
  • Facebook
  • LinkedIn
  • YouTube
bottom of page